Активности

Делегација дјеце из БиХ одржала састанак са УН Комитетом за права дјетета у Женеви

Saopštenje djeceСаопштење дјеце и младих, представника дјечије БХ делегације у Женевиi mladih, predstavnika dječije BH delegacije u Ženevi

По први пут у хисторији дјеца из Босне и Херцеговине су добила прилику да се обрате члановима УН Комитета за права дјетета у Женеви те да изнесу мишљење о положају дјеце у БиХ. Конвенција о правима дјетета је усвојена од стране Уједињених нација 20.11.1989. као први међународни документ који је прецизно и темељито описао права дјетета. Скоро све земље свијета су потписале Конвенцију, укључујући и БиХ. Потписивањем Конвенције, свака држава се обавезала да подноси извјештаје о стању права дјеце. Такођер, извјештаји се подносе и од стране невладиних организација, Институције омбудсмена и међународних агенција попут УНИЦЕФ-а.

Мрежа невладиних организација “Снажнији глас за дјецу” поднијела је Алтернативни и Дјечији извјештај о стању права дјеце који су у Женеви представили Адна Делић, Адин Мемић и Кенан Имамовић, представници дјечије делегације испред Мреже.

Адна Делић, чланица Дјечијег парламента УГ “Наша дјеца” Зеница представила је област права на изражавање мишљења и учешће дјеце и истиче да јој је јако битно што је имала прилику да изнесе своје и мишљење друге дјеце из БиХ јер у нашој земљи нема пуно таквих прилика.

Образовање је област о којој дјеца највише причају и за коју сматрају да им је најважнија.
Адин Мемић, члан Дјечијег парламента Нови Град Сарајево које води УГ “Наша дјеца” Сарајево, представио је потешкоће у образовном систему и истакао је као највећи проблем то што о њему одлучују само они који су давно изашли из школских клупа а не консултују професоре и дјецу.

“Дјеца одрастајући долазе до схватања да поред правила које им постављају родитељи и професори, немају никаквих сопствених права на своје животне одлуке”, наводи Кенан Имамовић, члан “Буди Мушко Клуб”-а УГ “Земља дјеце у БиХ” Тузла, и додаје “Чињеница да јако велики број дјеце одраста под оваквим околностима нас јако забрињава и потиче да радимо то што радимо и боримо се за дјецу и младе”.

Дјеца су заједнички представила питање насиља над и међу дјецом и дали своје препоруке.

Помоћ и подршку у припреми и представљању Извјештаја дјеци су пружили Емина Хорић и Фарис Бучо, који су и сами као дјеца учествовали у изради извјештаја, те Мирсада Бајрамовић и Берина Церибашић. Чланови УН Комитета су били задовољни излагањем и показали су интересовање за проблеме дјеце из БиХ. Такођер, похвалили су делегацију БиХ и навели да се ријетко срећу са тако озбиљним шеснаестогодишњацима који одлично говоре енглески језик.

Подржао: Уницеф Босна и Херцеговина

Остави коментар