Активности

Свим политичким партијама у БиХ

snazniji-glas-za-djecu-bos-preview

Прије почетка политичких кампања за предстојеће изборе, дана 01.09.2014. године, мрежа “Снажнији глас за дјецу” послала је писмо свим политичким партијама у БиХ које су се кандидовале за учешће на изборима. Садржај писма слиједи у наставку. 

 

Поштовани/е,

Користећи тренутак прије најинтензивнијег предизборног дјеловања свих политичких партија које ће учествовати на предстојећим парламентарним изборима у БиХ, мрежа невладиних организација које се баве заштитом права дјеце у БиХ „Снажнији глас за дјецу“[1] жели да руководствима, одборима и члановима политичких партија, као и гласачком тијелу у БиХ скрене пажњу на, за нас, неколико веома важних чињеница.

Држава у којој живимо потписница је Конвенције о правима дјетета. Тиме се обавезала да ће континуирано радити на унапређењу услова за живот дјеце која у овој земљи живе, у складу са својим могућностима и уз помоћ међународне заједнице. Пратећи ситуацију дуги низ година, у извјештајима о стању права дјетета и различитим истраживањима, које можете наћи на нашим wеб страницама, организације које су окупљене у мрежи „Снажнији глас за дјецу“, констатују да су дјеца била маргинализована, као укупна популациона група, да нису све могућности биле усмјерене на подизање квалитета живота дјеце а ни међународна помоћ није била до краја  искориштена у овом смислу.

Само мало детаљнији  поглед на политичке програме и  важне документе који информишу  јавно мјење о вриједностима и платфомама већине политичких партија у БиХ говори да дјеце тамо  нема, осим у спорадичним и паушалним помињањима.Исти тај поглед нам открива како у тим документима  нема регистрованих стварних проблема са којима се суочавају дјеца данас, а камоли предложених рјешења за те проблеме. Ова ситуација нас не испуњава надом да ће било какав резултат избора унаприједити стање у којем  живе дјеца.

Од политичких партија, ми  као организације које раде са дјецом  и за дјецу, тражимо да се у својим писаним стратешким и програмским документима  и обраћањима, обавезно осврнете на проблеме са којима живе дјеца и да предложите рјешења.

Да вам олакшамо тај посао, радили смо деценијама, и у свим нашим, и бројним другим,  материјалима,  можете наћи много анализа, идентификованих проблема, примјера добре праксе, и они вам стоје на располагању.

Такођер вам стоје на располагању и сви стратешки и усмјеравајући документи који су настали на свим нивоима организације власти, од локалних стратегија и акционих планова, па до стратегија на државном  нивоу  које се баве посебним областима унапређења дјечије заштите. Ови документи су усвојени и чекају своју пуну реализацију.

Подсјећамо вас да ће ово бити јако важан дио информација које ће обични грађани узимати у обзир приликом доношења изборне одлуке, и подсјећамо вас на обавезу коју имате према дјеци, као равноправнин грађанима.

Такођер вас подсјећамо да четвртину популације у БиХ чине дјеца и млади до 18 година. Дјеца заслужују мјесто у вашим плановима, а не само у плановима својих родитеља, дјеца заслужују и имају загарантовано право, а власти  имају обавезу да створе услове за остваривање тих права.

Намјерно нећемо у овом писму побројати највеће проблеме са којима се суочавају дјеца у БиХ, нећемо помињати најугроженије групе дјеце, нити најфлагрантније примјере кршења дјечијих права, јер ако то не знате, онда вас суштински дјеца и не занимају и грађани требају то да знају.

Много је проблема на које одговорни у овој земљи треба да се одговоре а тичу се дјеце. Чланице мреже „Снажнији глас за дјецу“ захтјевају од политичких партија да препознају проблеме дјеце као равноправне  и да их уврсте у своје програме планирања и дјеловања, у складу са најбољим праксама и најбољим интересима за дјецу.

Најмање што очекујемо од свих политичких партија које ће учествовати на изборима и добити мјесто у органима власти, јесте да све одлуке, сва рјешења и сви предложени програми морају доказано:

– бити повољни за живот, опстанак и развој дјеце,

– бити повољни за сву дјецу без дискриминације по било којој основи,

– бити у најбољем интересу дјеце, и

– морају узети у обзир дјечија мишљења и њихов доживљај властитог живота.

Морамо да вас подсјетимо да и дјеца живе у овој земљи!

Желимо да вам скренемо пажњу на чињеницу да, као актери политичког живота, имате исте обавезе, према свим грађанима, и онима који гласају и онима који не гласају, а и према онима који немају право гласа, као што су дјеца.

Сви имате једнаку обавезу да поштујете и унапређујете људска и дјечија права и да поштујете законе.

На крају вас подсјећамо да се, уколико будете у својим предизборним кампањама имали активности у којима се на било који начин појављују дјеца, добро информишете о правима дјетета на заштиту од злоупотребе у политичке сврхе.

Ово је прави тренутак и изазов за промјене, нове политике које ће бити наклоњене дјеци, како би њихова будућност била сигурнија, а ризици сведени на најмању могућу мјеру.

Свим учесницима предизборних кампања желимо успјех и искреност у даљем раду, а за дјецу Босне и Херцеговине очекујемо боље дане и сретнију будућност.

 


[1] „Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним лицима“ Бања Лука; УГ „Свјетионик“ Приједор;Удружење за бригу и општа права дјетета „Наша дјеца“ Зеница;  Удружење „Земља дјеце“ Тузла; УГ „Здраво да сте“ Бања Лука; „Центар за права дјетета“ Коњиц; Удружење родитеља и пријатеља особа са посебним потребама „Сунце“ Мостар; УГ „Сретни Роми“ Тузла; НВО „Буди активан“ Сарајево; Удружење родитеља дјеце и омладине са посебним потребама „Сунце нам је заједничко“ Требиње; Центар за образовне иницијативе „Степ бy степ“ Сарајево; „Фондација локалне демократије“ Сарајево; УГ „Будућност“ Модрича; Удружење „Веста“ Тузла; Удружење „Хуманитарна организација за заштиту и остваривање права дјетета Наша дјеца“ Сарајево; Дневни центар за помоћ дјеци из породица са вишеструким проблемима „Дјечији дневни центар“ Требиње; УГ „Толеранцијом против различитости-ТоПееР“ Добој; Хуманитарна организација „Бездан-Спрофондо“ Сарајево; Удружење „Нова генерација“ Бања Лука; Организација за дјецу и младе „Осмјех за осмјех“ Тузла

Организација координатор мреже: Удружење „Хуманитарна организација за заштиту и остваривање права дјетета Наша дјеца“ Сарајево; тел. 033 657 012, фаx. 033 657 013, е-маил: n.djeca@bih.net.ba

 

 

Остави коментар