Дјечији кутак

Радионице Центра за образовне иницијативе

????????????????????????????????????

1. РАДИОНИЦЕ ЗА ДЈЕЦУ

У периоду од септембра до децембра 2011.год. реализовано је 8 радионица са 20 ученика укључених у пројекту „Снажнији глас за дјецу“, а који похађају ОШ „Исак Самоковлија“  у  Сарајеву.  Радионице су реализоване сљедећом динамиком: И  радионица – 27.9. 2011. „Представљање пројекта Снажнији глас за дјецу“ ИИ  радионица – 12.10.2011. „Јединство сличности и разлика“  ИИИ  радионица 26.10.2011. „АБЦ-права дјетета – И дио“ ИВ радионица – 9.11.2011. „АБЦ-права дјетета- ИИ дио“ В  радионица – 16.11.2011. „Припреме за обиљежавање Међународног дана дјетета“ ВИ  радионица – 30.11.2011.“Реци НЕ дискриминацији!“ ВИИ  радионица – 14.12.2012. „Припрема за акцију даривања“ ВИИИ  радионица – 28.12.2011. Акција даривања „Дјеца за дјецу“

2.ОБИЉЕЖЕВАЊЕ 20.НОВЕМБРА – МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА

Ученици ОШ „Исак Самоковлија“ у Сарајеву, дана 18.10.2011.године прославили су Међународни дан дјетета на сљедећи начин: 20 ученика укључених у пројекат “Снажнији глас за дјецу“, за вријеме великих одмора у првој и другој смјени, дијелили су својим вршњацима и наставницима брошуре и балоне са одговарајућим порукама које су тог дана слала сва дјеца укључена у Мрежи „Снажнији глас за дјецу“. Дан раније, у оквиру припремних активности за обиљежавање Међународног дана дјетета у  школском холу креиран је простор у којем су  изложени постери, брошуре  и други материјали који су дјеца припремала на радионицама о правима дјетета.

У разговорима са дјецом и наставницима дошло се до констатације да ће управо представници ОШ „Исак Самоковлија“ предложити Министру образовања да у будуће 20 Новембар буде дан када ће сва дјеца сате предвиђене за наставу замијенити са забавним активностима којима ће сва дјеца и одрасли прослављати Међународни дан дјетета.

3.АКЦИЈА ДАРИВАЊА : „ДЈЕЦА ЗА ДЈЕЦУ“

У доношење одлуке о начину утрошка средстава предвиђених за обиљежавање Међународног дана дјетета, активно су била укључена и дјеца, како би се испоштовало њихово право да партиципирају и како бисмо им помогли да науче доносити одговорне одлуке и примјењивати научено у животу. Њихова прва одлука је била да се одрекну предвиђеног ручка како би повећали средства намијењена дјеци чија су основна права угрожена.У децембру 2011 године дјеца су организовала акцију даривања и прикупљања средстава, укључивши при том све ученике и родитеље  из ОШ „Исак Самоковлија“- Сарајево. Овом приликом дјеца су за осам ученика из њихове школе, чије су обитељи у веома тешкој економској ситуацији купила и припремила 8 пакетића као новогодишњи дар. Свих осам ђака добило је пакетић обогаћен сљедећим артиклима:  школска торба и школски прибор (теке, бојице, оловке, литература за дјецу и сл.) и здравим посластицама, као и  књигама, играчкама, гардеробом, обућом коју су донирали остали ђаци и родитељи.  У жељи да избјегнемо откривање идентитета и етикетирање дјеце која су лошег материјалног статуса, дјеца су оставила све припремљене пакетиће код директора, који је послије тога индивидуално даривао пакетић планираној дјеци.

4. ДЈЕЦА О ПРОЈЕКТУ „СНАЖНИЈИ ГЛАС ЗА ДЈЕЦУ“

Назив пројекта: „ Снажнији глас за дјецу“
Мјесто реализације: ЈУОШ „ Исак Самоковлија“ Сарајево
Фасилитатори пројекта: Елдина Диздар, наставница из ОШ „ Исак Самоковлија“, Сарајево и Елвира Лакота – ЦОИ Степ бy Степ
Број ученика обухваћених пројектом: 20

…све је почело овако:
Носилац пројекта „Снажнији глас за дјецу“, НВО „ Наша дјеца“ – Сарајево је формирало мрежу невладиних организација са циљем израде стратешког плана мреже НВО за права дјетета, основе заговарања и развој акционог плана, како би ми данас могли путем наших радионица да дамо свој допринос за промовисање и заштиту наших темељних права.

…наша мета је :
Главни циљ пројекта је унапрјеђење права дјетета у БиХ јачањем дјеловања мреже удружења која свој рад базирају на правима дјетета. У остваривању наших малих циљева, путем наших радионица, много нам помажу водитељице наших радионица.

…а ево шта смо рекли о самом пројекту:

Недим: Много сам био узбуђен пред наш први састанак. Но, весела и топла учионица, са доста разног материјала за рад и насмијане наставнице су учиниле да трема нестане. Први сусрет је био занимљив. Упознали смо се на необичан начин и игром пузле направили мале групице у којима смо започели рад. Наставнице су нас упознале са чиме ћемо се бавити у наредном периоду. Био сам сретан што ћу ја одлучивати о нечему што је мени и мојим другарима много важно а то је поштивање дјечијих права.

Данијел: Нашу школу похађа велики број дјеце. Неки од њих се разликују по националности, неки говоре други језик, а неки се чак разликују и по боји коже. На нашим радионицама смо научили да су управо те разлике међу нама велико богатство, јер смо толико различити да можемо једни од других научити штошта о различитим културама и традицијама.

Алма: Иако сам тек пети разред, на једној од радионица сам научила да постоји још много дјечијих права, од оних неколико које сам ја познавала. Сва та права записана су у званичном документу призантом у цијелом свијету који се зове Конвенција о дјечијим правима. Нарочито сам уживала када су наше наставнице припремиле лијепо урађене шарене картице са правима дјетета о којима смо дискутовали.

Yасмин: на једној од радионица наставница нас је изненадила маленим свитцима папира, које смо извлачили из корпице. Били су то свитци дјечијих права. када бисмо размотали папириће прочитали бисмо једно од дјечијих права. Разговарали смо о томе како спрјечити кршење дјечијих права? Коме се обратити? Свако од нас је истакао по једно право дјетета које је за њега важно и онда смо правили плакат. Ја сам истакла да је веома важно право на живот.

Дино: Снажно ме је дојмила радионица на којој смо разговарали о дискриминацији и насиљу над дјецом. Нажалост тога има и у мојој школи, али најчешће дјеца врше насиље над дјецом изазивањем, ружним ријечима, тучом и свађом. Сви смо били тужни након игре „Етикетирање“, гдје су нам наставнице залијепиле на чело по једну етикету-особину, и у складу са нашом етикетом сви остали чланови групе су се тако понашали према нама. Било је ту разних наљепница са стварним особинама: лијен, паметан, вриједан, глуп, смотан…

Анур: Обиљежили смо свечано Међународни дан дјетета на слиједећи начин: Чланови моје групе и ја смо за вријеме великог одмора у мојој школи и у првој и у другој смјени, дјелили смо својим другарима и наставницима балоне и брошуре са лијепим порукама о правима дјетета. Тај дан школа је блистала. Школски хол је имао посебан простор- штанд на којем су били изложени постери и брошуре, али и други материјали које смо припремали на нашим радионицама а који су рекламирали права дјетета. Било је занимљиво јер су нас снимали са телевизије, а са радија су новинари разговарали са нама.

Остави коментар