Дјечији кутак

Дјечија група из Требиња

snazniji-glas-za-djecu-bos-preview

У Општини Требиње до почетка реализације пројекта „Снажнији глас за дјецу“ није било организоване дјечије групе која је плански и организована радила на промоцији дјечијих права, упознавања са истим и њиховој примјени у пракси.  Удружење „ Сунце нам је заједничко“ је почетком Септембра, кренуло са активностима формирања дјечије групе. Циљ нам је био да формирамо инклузивну групу дјеце у којој ће бити заступљена дјеца из свих Требињских основних школа (3 основне и 2 подручне) , као и дјеца са посебним потребама. Када су у питању дјеца са посебним потребама одлучили смо се за двоје дјеце са физичким сметњама која би активније могла да учествују у раду ове групе. Формирање групе је допринијело да побољшамо постојећа и развијемо нова партнерства са школама из којих долазе. Формирању група прдходили су састанци са директорима све три основне школе које смо упознали са пројектом и пројектним резултатима и сви они су нам пружили подршку и изразили спремност да они индиректно учествују у овом пројекту. Педагози и психолози у свим основним школама су у сарадњи са настваницима извршили избор дјеце за формирање група. Формирана група је од 21 дијете и то по 5  ученика из три градске школе и по 2 дјеце из двије подручне школе и двоје дјеце из Удружења“ Сунце нам је заједничко“ . У току реализације првих 8 радионица било је одређених промјена код чланова групе , јер су поједина дјеца због обавеза у школи се замјењивала са другом дјецом. За 8 мјесеци рада, кроз групе је прошло око 30 дјеце, гдје је 18 дјеце учествовало у свим активностима група. Од марта 2012. године група се у потпуности дефинисала са 21 дјететом. Рад групе је био доста ефикасан и за осам мјесеци рада  су постигнути следећи резултати:

  • Група од 21 ученика из свих основних школа у Требињу упозната са Конвенцијом о правима дјетета УН, са члановима Конвенције и примјени одредби Конвенције у пракси, конкрентно у својој локалној заједници. ( 11 радионица)
  • Инклузивност групе , што значи да да су заједно и што је битније равноправно у раду групе учествовала дјеца са посебним потребама и дјеца без посебних потреба.
  • Дјечија партиципација у пракси ( дјеца из групе била у могућности да разговарају са начелницима оделења из Општине, директорима својих школа и одборницима у Скупштини Општине, и поставе конкретна питања која се односе на њих).
  • Развијен хуманитарни  и волонтерски рад код дјеце која су укључена у групе , у односу на дјецу са посебним потребама , показан кроз обиљежавање Дана дјетета, излете са дјецом са посебним потребама, двије заједничке радионице и спортски дан у куглани.
  • Успостављено партнерство између Удружења „ Сунце нам је заједничко“ и основних школа , као и боља сарадња и координација између ученика укључених у групу и њихових директора , психолога, педагога, наставника и других ученика у школама.
  • Већа сензибилизација између дјеце, без обзира на различитости, што је значајно код дјеце на узрасту од 13 до 15 година.
  • Дјеца физички упозната са више од 10 различитих установа и институција у Општини Требиње, гдје посебно истичемо радионицу у скупштинској сали Општине Требиње која је имала интерактивни дијалог између дјеце и представника Општине, али и њихових директора који су били гости на тој радионици.
  • Формирана база за дугорочни и плански рад са дјецом на промоцији дјечијих права у будућности, са могућношћу формирања дјечијег парламента као неформалног тијела.

Остави коментар