Активности

II сусрет дјечијих група у оквиру пројекта „Глас дјеце“

II susret dječijih grupa u okviru projekta Glas djece

II susret dječijih grupa u okviru projekta Glas djece

Како је планирано планом и програмом пројекта „Глас дјеце“ финансираног од стране Европске комисије у БиХ, у Сарајеву је од 28. до 31.10. 2014 одржан Други сусрет представника дјечијих група.

Сусрет је почео представљањем учесника и кратком игрицом у склопу које су дјеца на нацртано дрво качила стикере са својим очекивањима од сусрета. Углавном су то биле жеље за стицањем новог знања, лијепо дружење, упознавање вршњака и продуктиван рад.

Након што су се све дјечије групе представиле са својим презентацијама услиједило је представљање обједињених резултата истраживања спроведених од стране дјеце. Истраживање се радило у 10 локалних заједница у виду фокус група и упитника, а теме истраживања биле су: Информисаност о правима дјетета, Право на квалитетно образовање, Насиље над дјецом и Право на уважавање мишљења. Урађена су 904 упитника у којима је учествовало 425 дјечака и 479 дјевојчица.

Прву вечер заједничког дружења организована је мини томбола са симболичним наградама на којој су се сви учесници уистину забавили.

Други дан сусрета радиле су се мало озбиљније теме као што је Дјечији извјештај, његов значај, структура, информације о изради извјештаја и представљање извјештаја јавности које ће бити одржано у децембру текуће године те Опциони протокол о комуникацијским процедурама уз Конвенцију о правима дјетета и његова важност. Учесници су се подијелили у четири групе и свака група је радила на различитим темама у склопу припрема за представљење информација о изради првог Дјечијег извјештаја.

Група 1. радила је на представљању мреже „Снажнији глас за дјецу“ и представљању дјечијих група.

Друга група радила је на информацијама о првом Дјечијем извјештају и информацијама о истраживању, односно како су се осјећали током истраживања, да ли су задовољни проведбом истраживања, да ли су задовољни резултатима истраживања и слично. Група је истакла да је истраживање било веома захтјевно, али да су кроз њега стекли нова искуства, проширили своје знање и добро се забавили.

Група 3. обрађивала је тему насиља над дјецом и тему дјечије партиципације у склопу којих су, поред одабира најзначајњијих резултата истраживања, писали и препоруке за дјецу и препоруке за одрасле. Као главне узроке насиља дјеца су навела кућни одгој, оцјене, игрице, медије, жељу за популарношћу, злостављање у раном дјетињстви и насиље у породици.

Као забрињавајућу чињеницу истакли су да већина посматрача насиље сматра занимљивим, да се смију и да одбијају реаговати, некада из страха а некада из забаве.

Препоруке по питању права на мишљење наведене од стране дјеце су да се дјеца требају боље информисати о својим правима, да дјецу треба слушати и озбиљније схватати, те да власт треба испуњавати своја обећања и да треба укљичити дјецу у одлуке које их се тичу.

Четврта група радила је тему квалитетно и инклузивно образовање те информисање о ЦРЦ. У склопу свог рада и они су писали препоруке за дјецу и одрасле.

Истраживање на тему информисања о правима дјетета показало је да дјеца не знају довољно о својим правима, а 17% испитаника не зна коме би се обратило у случају кршења права.

Охрабрујућа је чињеница да 75% испитаника жели знати више о својим правима.

Када је у питању образовање главне препоруке су да је потребно обезбиједити услове за основну хигијену у школи, осигурати адекватан приступ школи дјеци са потешкоћама у кретању, видео надзор, већу техничку опремљеност, строжије казне за дјецу која уништавају школску имовину, увођење кутија за анонимне пријаве у школи које ће се читати и према којима ће се адекватно поступати, те ојачати улогу Вијећа ученика у школи.

Након напорног радног дана дјеца су се опустла на заједничком дружењу уз музику те уз госта из Центра за културу господина Сенада Бостанџица у пратњи писца Мирсада Бећирбашића који су значајно допринијели позитивној атмосфери и лијепом дружењу.

Трећи дан су обиљежила гостовања дјеце на ТВСА и на БХ радију 1, приједлози и договори око обиљежавања 20 новембра те пријем у Вијећници код помоћника градоначелника града Сарајева господина Ранка Човића који је топло примио сву дјецу, пожелио им добродошлицу и пуно среће у даљем раду а дјеца су господину Човићу поклонила Конвенцију о правима дјетета писану дјечијим језиком. Господин Човић је нагласио да ће у просторијама Вијећнице наћи адекватно мјесто на којем ће Конвенција бити изложена.

Сви учесници су уживали у овом догађају након којег је услиједило слободно вријеме у граду.

У склопу заједничког дружења, те вечери је у сали за рад организована кино пројекција филма одабраног гласањем у којем су уживали и дјеца и одрасли.

Четврти дан сусрета рађена је евалуација сусрета и сумирање урађеног у оквиру којих су дјеца, на новом дрвету, лијепила стикере са својим утисцима.

Закључак је да су ова четири дана, иако препуна обавеза и активности, прошла пребрзо и повратак кући је, за сву дјецу, био тужан догађај.

Остави коментар